OrtaOkul Öğrencisi Bir Drone’u Ele Geçirdi

Cyber Ninja olarak da tanınan 13 yaşındaki 7. sınıf öğrencisi Reuben Paul, bir drone’u ele geçirerek kontrol altına aldı. Nesnelerin İnternet’in bir parçası olan ve sürekli olarak kullanılan milyonlarca cihazda var olan güvenlik açıklarını gözler önüne getirdi.

Reuben, güvenlik zaaflarından yararlanarak bir drone’un kullanıcıyla olan bağlantısını sonlandırarak kontrolünü nasıl ele aldığını gözler önüne serdi. Kaspersky öncülüğünde organize edilen bu kontrollü gösteri; drone, akıllı cihazlar, akıllı ev aletleri ve internet bağlantılı oyuncaklar gibi bu tarz aletlerde internet ile kontrol edilen ürün geliştiren şirketlerin acilen daha sıkı güvenlik önlemleri alması gerektiğini gösterdi. Kaspersky kullanıcılara, internet bağlı herhangi bir cihaz almadan önce güvenlik önlemlerini araştırmasını ve riskleri öğrenmesini ona göre satın alma işlemini yapmasını tavsiye ediyor. Drone gibi cihazlar için devletler sıkı denetimler uygulasa da geliştirici şirketlerin de güvenlik konusunu daha ciddiye alması gerekiyor.

Çoğu şirket bir an önce ürünleri piyasaya sürmek ve bundan para kazanmak istiyor fakat güvenlik açıkları ile ilgili çoğu zaman hiç bir kontrol yapmadan piyasaya sürüyor bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerekiyor.

“Drone’u ele geçirmem ve kontrolünü tamamen elime almam 10 dakikadan daha kısa sürede oldu. Drone’da bulunan güvenlik açıkları diğer Nesnelerin İnternet cihazlarında da görülüyor. Bunun bir de siber suçlular tarafından yapıldığını düşünün. Bunu ben yapabiliyorsam ciddi amaçlara sahip siber suçluların da benzerini yapamaması için hiçbir neden yok. Sonuçlar felaket olabilir” diyen Reuben Paul, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siber güvenliği yeninden tasarlamalıyız çünkü görünen o ki bugüne kadar yapılanlar yeterli değil. ” Sözleri ile vurgulama yaptı. Kısaca yeni teknolojiler üretirken bunların güvenliklerini en başta sıkı tutmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir