İnstagram Hesabını Güvene Alma

Bugün üzerinde durmak istediğim konu instagram hesabını güvene alma başlığı adı altında olacak. İnstagram hesabini güvene alma konusu hakkında merak edilen soruları bu konu altında derledim ve basit bir biçimde cevaplamaya çalıştım. Aşağıdaki soruların cevaplarını bu konuda bulabileceksiniz

İnstagram Hesaplar Nasıl Çalınıyor ?

İnstagram hesap çalmanın bir kaç yolu vardır bunlardan bazılarını sayacak olursak oltalama saldırıları, giriş yaptığınız uygulamalar veya mail hesabınıza yapılan saldırılar olarak bazı sınıflara ayrılabilir ve arttırılabilir. Oltalama saldırılarında instagram üzerinden işletme profilindeki mailler toplanıyor ve bu maillere instagramdan gelmişcesine sahte bir yazı hazırlanıp gönderiliyor. Peki içerikler nasıl ? size genellikle şöyle bir senaryo sunarlar. Hesabınız saldırı altında, telif hakkı ihlal ettiniz veyahut size bu formu doldurun mavi tik vereceğiz tabi şöyle ki söylemeyi unuttum.

Yazı sonunda sizlere ayrıca sahte olarak yaptıkları instagram fake phishing sitelerinin linkini de koyarlar, Alan adını ve scripti instagrama benzetmeye çalışırlar. Şunu unutmayın ki instagram sizden asla ve asla şifrenizi istemez istediği bir site görürseniz sakın giriş yapmayın. İkinci saldırı şekli olarak giriş yaptığınız uygulamalar siz bilmediğiniz instagram takipçi sitelerine, unfollow analiz sitelerine giriş yaparsanız eğer onların sistemlerine direk olarak şifrenizi vermiş olacaksınız. Sonuncu saldırı olarak mail saldırıları bu aralar nerdeyse sıfıra düşse de bu saldırı da dikkat edilmesi gereken bir husus. Aynı yöntemlerle mail inizi almak için uğraşabilirler. Bunların hepsi genel olarak sosyal mühendisliğe yani toplum mühendisliğine girer bunlara dikkat edilmelidir. Bu konu instagram hesabını güvene alma konusunun en temel ve bilinmesi gereken bir başlığıdır.

İnstagram Hesabımı Nasıl Korurum ?

İnstagram hesabınızı güvende tutmak istiyorsanız ilk önce facebook ile instagrama bağlanın daha sonra mail adresi onayı ve telefon onayını aktif hale getirin. Ayarlar kısmından 2 faktörlü doğrulamayı aktif edin ve şifrenizi bir kez değiştirin. Dilerseniz mail adresini de değiştirebilirsiniz. Hiçbir uygulamaya instagram hesabınızla giriş yapmayın ve mümkünse denemeyin. Verdiğiniz izinlere ve beni hatırla seçeneklerine dikkat edin.

İnstagram Hesabınız Çalındığında Yapacağınız İlk Şey

İnstagram hesabınız bir uygulamaya giriş yapmadan veya tıklamadan ele geçirildiyse yapmanız gereken o an instagrama kayıtlı mail adresinize girmek ve gelen instagram mailinde revert this change butonuna tıklamak olucaktır daha sonra direk olarak hesaba girecek ve doğrulamaya düşecektir. Hesabın gerçek sahibi gerçekten siz iseniz bu doğrulama bilgileri size aittir.

Çalınmış Hesaplarınız Nasıl Kurtarılır ?

Bunlardan önce bir tedbir amaçlı olarak kendinizi bir gönderide etiketleyin neden mi ? çünkü hesabınız ele geçirildiğinde etiketlediğiniz gönderiden yeni kullanıcı adını bulabilirsiniz veyahut eski kullanıcı adını aramaya yazdığınızda yeni kullanıcı adı otomatik olarak arama yerinde çıkar ama bunun da bir şartı var o kullanıcı adı bir kez değiştirilmişse, yani iki kez değiştirilmişse kullanıcı adını bu yolla bulamazsınız. Bulduğunuzu varsayarak devam ediyorum, instagramın mobil uygulamasından şifreni mi unuttun seçeneğine geliyoruz ve daha sonra bunlara erişimin yok mu yazısına tıklayınca eğer o hesaba o cihazdan girmiş iseniz bir form açılıyor dolduruyorsunuz ve gelen maili doğru bir şekilde yanıtlayıp hesabınızı geri alabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir